Jogod van hozzá!

Működő egészségügy

Hazánk egészségügyi lemaradása az uniós átlagtól egyre tragikusabb.  

Becslések szerint évente harmincezer halálesetet lehetne elkerülni hatékonyabb népegészségügyi és betegségmegelőzési beavatkozásokkal. További 16 ezer haláleset lenne elkerülhető eredményesebb és időben nyújtott egészségügyi ellátással.  

Magyarország mind abszolút értékben, mind a GDP százalékában kifejezve jóval kevesebbet költ az egészségügyre, mint az uniós átlag, és az egészségügyi kiadásoknak alig több mint kétharmadát biztosítja az állam. 

Azonnal neki kell látni az ingyenes, mindenki számára elérhető egészségügyi szolgáltatások kiépítésének. Ingyenes, és mindenki számára elérhető kiváló minőségű egészségügyet akarunk 

Azt akarjuk elérni, hogy a fizetős magánszolgáltatások helyett az állami egészségügyben gyorsan, és magas színvonalon kapjon mindenki ellátást, függetlenül attól, hogy hol lakik. 

Ezért az európai fejlesztési források jelentős részét a modern állami egészségügy megteremtésére akarjuk fordítani. Az egészség a nemzet legfontosabb erőforrása, úgy az emberek megfelelő életminőségének, mint a gazdaság növekedésének legfontosabb feltétele.

 

A Magyar Szocialista Párt javaslata az egészségügyi rendszer alapelveire:  

  • Szolidaritás. A társadalmi méretben mindenki számára biztosítható ellátásokhoz mindenkinek hozzá kell jutnia jövedelmi helyzetétől függetlenül. (Senki ne legyen szegény azért, mert beteg, és senki ne legyen beteg azért, mert szegény.) 
  • Szubszidiaritás. A társadalmi-gazdasági helyzetétől, lakóhelyétől függetlenül mindenkinek hozzá kell jutnia a megfelelő egészségügyi ellátáshoz, de az egészségügy nem csak kormányzati felelősség. A társadalom minden tagjának, a betegeknek is felelősségük van saját egészségük megóvása, illetve gyógyulásuk érdekében. 
  • Igazságos hozzáférés. Csökkenteni kell a területi egyenlőtlenségeket, és erősíteni kell azokat az eszközöket, amelyek a bármely okból hátrányos helyzetű betegek hozzáférését támogatják. 
  • Fenntarthatóság. Az igazságos, a szociális szempontokat is figyelembe vevő egészségügy a kor színvonalának és az emberek elvárásainak megfelelő működtetése egyre többe kerül, így a fenntarthatóság érdekében a szükséges forrásokat biztosítani és ezzel együtt a hatékonyságot javítani kell. 
  • Az emberi méltóság és a betegek jogainak tisztelete. A 21. századi egészségügyben nem tartható fenn az örökölt paternalista orvos-beteg viszony. A betegek kiszolgáltatottságát meg kell szüntetni, személyiségi jogaikat, magánszférájuk védelmét betegként is biztosítani kell. A beteg egészség- és jogtudatos partner a gyógyításban, és nem a gyógyítás tárgya. 
  • Egységes minőségfelügyelet és „fogyasztóvédelem”. Átlátható, egységes szakmai szabályrendszer szerint működő egészségügyre van szükség. Az ellátás minőségének biztosítása érdekében elengedhetetlen minden szolgáltató, így a magánellátás ellátási standardokra épülő kötelező akkreditációja, az egységes ellenőrzési, felügyeleti és beszámolási rendszert alkalmazása.  

A Magyar Szocialista Párt olyan egészségügy megteremtését tartja szükségesnek, amelyben a gyógyulás esélyét nem a beteg anyagi helyzete és kapcsolatrendszere határozza meg.

Éppen ezért minden magyar állampolgár számára – társadalmi helyzetétől függetlenül – legyen garantált az egészsége megőrzéséhez szükséges feltételek összessége, a jó minőségű háziorvosi ellátás, a szűrővizsgálatok, a megfelelő szakorvosi ellátás, valamint az indokolt kórházi szolgáltatás. Ehhez növelni kell az egészségügyre fordított költségvetést, hogy a növekvő és bővülő gyógyítási lehetőségek hozzáférhetők legyenek, és biztosítani lehessen az orvosok, ápolók és más egészségügyi dolgozók méltó megélhetését.